Biblioteka

Biblioteka jako część Obserwatorium Astronomicznego została założona w roku powstania Uniwersytetu Poznańskiego – 1919. Pierwszy księgozbiór (około 400 książek) stworzył prof. dr Kazimierz Graff – profesor z Hamburga poproszony o zorganizowanie Obserwatorium Astronomicznego w Poznaniu.

Obecnie księgozbiór liczy około 14 000 woluminów (głównie w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim). W tym ponad 4000 roczników, biuletynów oraz wyników obserwacji wydawanych przez instytucje astronomiczne z całego świata.

Tematyka księgozbioru pokrywa się z obszarem działań Instytutu Obserwatorium Astronomiczne:

• Astronomia
    • Astrofizyka
    • Mechanika Nieba
    • Astronomia sferyczna
    • Zastosowanie sztucznych satelitów Ziemi
  • Matematyka
  • Fizyka
  • Informatyka
  • Geodezja

Aktualnie prenumerowane są 24 (11 online) czasopisma w tym:

• Monthly Notices of the Royal Astronomical Society od 1849 do dziś
  • The Astophysical Journal od 1895 do dziś

Zasoby Biblioteki można sprawdzić w katalogu on-line

Zbiory opracowywane są w układzie działowym (schemat katalogu).

Organizacyjnie Biblioteka Instytutu Obserwatorium Astronomiczne podlega Bibliotece Wydziału Fizyki UAM.

Zasady udostępniania Zbiorów Biblioteki Instytutu Obserwatorium Astronomiczne (pdf)

Podczas przebywania w obrębie Biblioteki czytelnicy powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego: zachowywać dystans przestrzenny (minimum 2 m), mieć zasłonięte usta i nos, stosować jednorazowe rękawiczki, a przed podejściem do stanowiska obsługi zdezynfekować ręce płynem odkażającym.

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 9:00-15:00
Wtorek: 9:00-15:00
Środa: 9:00-15:00
Czwartek: 9:00-13:00
Piątek: 9:00-15:00

dr Kinga Gaworska
ul. Słoneczna 36
e-mail: kinga@amu.edu.pl

E-źródła
bazy danych
książki elektroniczne